Genital Estetik

Kadın dış genital organları; MONS PUBİS (göbek altındaki kıllı üst kısım ) , LABİA MAJOR (büyük-dış dudak üzerinde kıl folikülleri içerir.), LABİA MİNOR (küçük-iç dudak kıl folikülü içermez ), KLİTORİS (labia minörlerin üstteki birleşim yeri ), HYMEN (vajen girişinden 2-3 cm içerde 2-3 mm zar ) 'den oluşur.

Genelikle doğum - travma - doğuştan nedenlerden dolayı bu organlarda şekil bozuklukları oluşabilir. Bu organlar herkeste farklı olabilir. Normalde dış dudaklar iç dudakları kapatır. Ama eğer dış dudaklar normalden küçük veya iç dudaklar büyük ise kişiyi rahatsız edici olabilir. Tayt, dar pantolon, bikini veya mayo giydiğinde rahatsızlık hissedebilir. En sık rastlanan genital estetik sorunlarından biride iç ve dış dudaklarda büyüklük ve sarkmadır. Dış dudaklar büyük, asimetrik, uzun veya küçük olabilir. Cinsel ilişki sırasında labiumlar gerilip ağrı yapabilir.

Diğer bir sorunda vajende genelikle doğum sonrası görülen genişleme ve bolluk hissidir. Normal doğum sonrası görülen yırtıklar ve epizyo dikiş yerlerinde iyileşmede yaşanan problemler ve nedbe dokusu oluşması nedeniyle ilişkide ağrı ,her iki tarafta cinsel tatminsizlik görülebilir.

Cinsel isteksizlik, ağrılı ilişki, vajende genişlik, bolluk hissi ve kozmetik nedenlerden dolayı vajen daraltma (vajinoplasti) , Labioplasti (labiumların dudakların düzeltilmesi ), himenoplasti (kızlık zarı dikimi ), doğum yırtığı dikilmesi,antalyada genital daraltma ve vajinal estetik ameliyatları önerilir. Himenoplasti ve beraberinde labioplasti yapılabilir. Detaylı bilgi için kliniğimizle görüşünüz.

Vajinismus tedavi merkezi Antalya

Vajinismus ülkemizde görülme sıklığı; her evli 10 çiftin birindedir. Vajinismus vajen üçte bir dış kısmında bulunan kas tabakasının istemsiz bir şekilde kasılması sonucu penisin vajen içine girememesi evli bakirelik denilen sosyal bir rahatsızlıktır. Vajinismus konusu özel ilgi alanım olduğu için 10 yıldır bu konu ile hastalarıma yardımcı olmaktayım.% 100 etkili kişiye özel cinsel terapi tedavi programı uygulayarak başarıya ulaşmaktayım. Jinekolog ve cinsel terapist olarak beni tercih etmeniz de en büyük kazancınız vajinismus tedavi konusunda deneyimli uzmandoktor olmamdır. Uzun yıllar içinde tedavi ettiğim hastalarımdan edindiğim bilgi birikim ve tecrübemi kişiye özel uyguladığım yöntem sonuçların da hasta memnuniyeti üst düzeydedir. Vajinismus tedavinizi % 100 başarı ile sonuçlandırdıktan sonra gebelik öncesi danışmanlık hizmeti vererek en kısa süre içinde gebe kalmanızı hızlandıracak tavsiyelerde bulunmaktayım. Gebelik öncesi check up yapılarak tüm tahlilleriniz yapılır. Gebelik takibinizi yapıp doğum şeklinizi birlikte belirleyerek seçtiğiniz özel hastanelerde sağlıklı bebeğinizi kucağınıza almak için her türlü yardımı kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak Antalya vajinismus tedavi merkezinde size sunmaktayım.

Gebelik Öncesi Danışmanlık

Gebelik planlayan aileler en az 3 ay önce kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmalıdır. Bu süre içinde gebelik için ideal kiloya gelinmeli, sistemik veya kronik hastalığı varsa kontrollerine giderek ilaç dozları gebelik öncesi ve gebelik süreci boyunca kullanabileceği şekilde ayarlanmalıdır. Yapılan muayene ve ultrasonda tesbit edilmiş kist veya myom tedavisi düzenlenmelidir. Alkol ve sigara kullanımından kaçınmak gerekir. Kafein günde 3 fincandan fazla içilmemelidir. RİA (spiral ) varsa çıkartılmalı. OKS (doğum kontrol hapı) kullanıyorsanız kutu bitince yeni ilaca başlamamanız gerekir.

Kliniğimize başvuran gebe adayları ilk görüşmeye eşleri ile birlikte gelmeleri daha uygun olacaktır. Eşiniz ve sizden alacağımız detaylı öyküden sonra, 1 yıl içinde smear testi alınmamışsa smear testi yapacağımız jinekolojik muayene esnasında alınır. Detaylı ultrason ile inceleme yapılır. Gebelik öncesi kist veya enfeksiyon varsa tedavisi düzenlenir. Kan testleri istenerek gerekli planlamalar yapılır. Eğer Rubella (kızamıkçık )' ya karşı bağışıklık yok veya aşılanmamış ise Rubella aşısı önerilir.

İstenecek kan testleri: Tam kan sayımı - kangrubu - tam biyokimya-hepatit B ve C-HIV-sifiliz-TORCH paneli (toxoplasma-rubella-CMV)

En az 3 ay önce günde 400 mikrogram folik asit içeren preparatlar nöral tüp defekti (omurganın tam kapanmamasına bağlı gelişen fetal anomaliler) 'ni engellemek için gebelik planlayan bayanlara önerilir. Daha önce NTD bebek öyküsü olanlar ise gebelik öncesi ve sonrası ilk 3 ayda günde 4 mg folik asit almalıdır. Cilt rahatsızlığı nedeniyle retinoik asit preparatı kullananlar gebelik öncesi bırakmalılar.

GENETİK DANIŞMA ENDİKASYONLARI

  • 35 yaş ve üzeri anne yaşı
  • Ultrason ile tesbit edilmiş fetal anomali
  • İlaç-radyasyon-enfeksiyon-teratojenlere maruz kalma
  • Akraba evliliği
  • Ailede genetik hastalık öyküsü
  • Tekrarlayan düşükler ve ölü doğumlar
  • Daha önce anomalili bebek –mental retarde bebek-doğum defekti olanlar

© 2024, Antalya Jinekolog Op.Dr.Mustafa TORGAÇ. Tüm Hakları Saklıdır.