DOĞUM SONRASI DÖNEM POSTPARTUM

DOĞUM SONRASI DÖNEM POSTPARTUM

Doğumdan sonraki döneme verilen isimdir postpartum. Doğumdan sonraki 6 haftalık dönemi kapsar. Gebelikte oluşan annedeki değişikliklerin büyük bir kısmı bu 6 haftalık sürede normale dönmezler.

Doğum Sonrası Ağrılar

Birden fazla doğum yapmış bayanlarda , uterus belirli aralıklarla şiddetli olarak kasılır bu durum doğumdan sonra ağrı oluşmasına sebep olur. Yenidoğan emerken bu gibi ağrılar daha çok hissedilir. Bunun sebebi oksitosin salınımının uterus kasılmasını arttırmasıdır. Ağrı şiddeti analjezik kullanımı gerektirecek kadar önemli olabilir. Bu durum 3.günden sonra hafiflemektedir.

Uterus (rahim)

Doğumdan sonra damarlar hamilelik öncesi ölçüye dönerler. Vajinal açıklık doğumdan sonra azalarak 2 parmak ölçüsüne kadar daralır. 7 gün sonunda servikal kanal tekrar oluşur ve kalınlaşır. 1 ay sonunda rahim hamilelik öncesi boyuta tekrar geri döner.

Doğum Sonrası Akıntı (Loşi)

Doğumdan sonra meydana gelen ve kanlı tabakası bulunan akıntıya loşi denir. Yaklaşık 3-4 gün sürmektedir. Bu süreden sonra rengi açılarak progresif bir duruma gelir bu döneme loşi seroza denir. Yaklaşık 10 gün sonra bu akıntıya bol miktarda lökosit karışmasından dolayı rengi sarısı beyaza döner. Doğum sonrası akıntı 1 ay kadar sürebilir.

Doğum Sonrası Kilo Kaybı

Doğum sonrası belli kan kaybı ve rahimin boşalmasından dolayı 5-6 kg kilo kaybı meydana gelmektedir. Çoğu bayan 6 ay içerinde doğum öncesi kilolarına dönmektedirler. Bazı bayanlarda doğum sonrası 1-2 kg kalabilmektedir.

Meme (ilk süt)

Doğum sonrası ilk süt proteinlerinin oluşması 24 saat sürebilmektedir. Bu durum memelerde gerginliğe ve sert nodüller oluşmasına sebep olmaktadır. Bu tabloya nadiren ateşte eşlik etmektedir. Ateş 4-16 saat sürebilmektedir. Memedeki sütün emzirerek ve meme pompasıyla boşaltımından sonra ateş ilerleyen zamanlarda normale döner. Ateşin bir sebebide pelvik enfeksiyonlarda olabilir. Bu durum hekiminizle paylaşmanız gereken bir durumdur.

Kan

Doğum sonrası kan değerleri farklılık gösterir. 1Hafta içerisinde kan volümü hamilelik öncesi değerlere geri döner. Ender durumlarda lökosit 30000/ml seviyesine ulaşabilir. Belirgin lökosit ve trombositoz doğum sonrası normaldir.


Bilgi Talebi

Not kısmına iletişim bilgilerinizi yazınız!

Gebelik Makaleleri

  • boş gebelik ( su gebeliği )

    Su gebeliği ,Anembriyonik de denir.Gebelik kesesi oluşmuş yalnız kese içinde embriyonun olmamasıdır. Gebelerin son adet tarihi önemle ...

  • gebelik öncesi danışmanlık

    Gebelik planlayan aileler en az 3 ay önce kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmalıdır. Bu süre içinde gebelik için ideal kiloya gelinmeli, ...

  • hamilelikte cinsellik ve cinsel ilişki

    İnsanlar yaşamlarını sürdürebilmek için açlık, susuzluk, giyinme ve barınmanın yanında cinsel içgüdüsü de kontrol altına alıp isteklerini karşılamak ...

Çok Okunanlar

© 2024, Antalya Jinekolog Op.Dr.Mustafa TORGAÇ. Tüm Hakları Saklıdır.