Acil Korunma Yöntemleri

ACİL KORUNMA YÖNTEMİ
Acil korunma yöntemine postcoital kontrasepsiyon adı da verilir. Korunmasız cinsel ilişki sonrası gebelik düşünmüyorsanız size önerilerimiz şunlardır.

· ERTESİ GÜN HAPLARI

ELLA 30 MG 1 TABLET
En sık kullanılan acil doğum kontrol hapıdır. Korunmasız cinsel ilişki veya koruyucu yöntem başarısız olursa yani condom yırtılıp, kaymış ise ilk 5 gün içinde kullanıldığı zaman etki gösterir. Yapılan çalışmalara göre ella kullanan 100 kadından ikisi ilaca rağmen gebe kalabilir.
İlaç tek doz alınır. Yumurtalıklardan yumurta atılmasını baskılar. Rahimde ortam değişikliği yapar.
Kutu içinden bir tane çıkar içinde etken maddesi Ulipristal asetat vardır. Norlevo denilen ilaç yerine üretilmiştir. Diğer ilaçlara göre 3 kat daha etkili olduğu söylenmektedir.

Ella tablet kullanım şekli :

Korunmasız ilişki veya kullanılan yöntem başarısız ise gebelik önlemek için ilk 5 gün içinde kullanılır. Her zaman etkili değildir. 100 kadından 2si gebe kalabilir. Kullandıktan sonra gebelik yönünden takip edilmesi gerekir. Ayda bir kez kullanilabilir. Her cinsel ilişki sonrası kullanılmaz.
Kutu içindeki hap bir bardak su ile aç veya tok içilmelidir. 3 saat içinde kusarsanız doktorunuza danışmalısınız.
Ella tablet kullanım uyarıları nelerdir?
Ella tablet aldıktan sonra tekrar cinsel ilişkiye girmek isterseniz mutlaka kondom prezervatif gibi bariyer yöntemlerinden birini uygulamak zorundasınız. İçtiğiniz ella tablet gebeliği önlemez.
Doğum kontrol hapları kullanıyor bunu unuttunuz ella tablet içtiniz ise kullandığınız doğum kontrol hapına devam ediniz.Mutlaka prezervatif sonraki adete kadar kullanmaya devam ediniz. Ella tablet kullanım sonrası adet kanmanız beklediğiniz günde gelecektir. Ama bazen adet düzensizliği yapabilir. Adet gecikmeniz olursa gebelik ön belirtileri göğüslerde gerginlik, uyuma isteği, mide bulantısı varsa gebelik testi yapınız.
Ella tablet aldıktan sonra baş ağrısı, mide bulantısı, kasıklarda ağrı olabilir.

Ella yan etkileri nelerdir?

· Baş ağrısı
· Bulantı ve kusma
· Duygu değişiklikleri
· Kasık ve karın ağrısı
· Bel ve sırt ağrısı
· Baş dönmesi
· Meme hassasiyeti

Emziren annelerde ella tablet kullanımı:

Emziren anneler ella tablet içtikten sonra 1 hafta boyunca bebeğini emzirmesi önerilmez. Sütünü meme pompası ile bu süre içinde sağmalıdır. Yoksa göğüslerde süt birikir ağrı ve ateş yapar. Süt kesilebilir. Bebeğe mama veya ek gıda takviyesi yapılır.
Ella 18 yaş üzeri bayanlar kullanabilir.
Karaciğer hastalığı varsa astım rahatsızlığınız varsa ella tablet kullanmayınız.

DİĞER ACİL KORUNMA YÖNTEMLERİ

· Norlevo tablet artık üretilmemektedir.
· Preven tablet ( içinde 4 tablet vardır. 2 tablet hemen alınır 12 saat sonra diğer 2 tablet alınır )
· Yumurtlamayı izleyen ilk 5 veya 7 gün içinde küçük bakırlı spiral RİA rahim içi araç takılabilir.

Acil korunma yöntemlerinden birini uygulamak zorunda kaldıysanız gebeliğinizi tam olarak engellemeyebilir. Adet tarihlerini yazmanız ve gecikmede test yapmanız tavsiye edilir. Gebe kaldıysanız hemen jinekolog doktorunuza başvurunuz.

Acil korunma ile ilgili sorularınız için Antalya özel jinekolog Doktor Mustafa Torgaç'dan bilgi alabilirsiniz. Gebe kaldıysanız kürtaj veya gebe takip programı hakkında bilgi isteyiniz.


Bilgi Talebi

Not kısmına iletişim bilgilerinizi yazınız!

Jinekolog Makaleleri

 • lohusa dönemi anne bakımı puerperiumda

  LOHUSA DÖNEMİ ANNENİN BAKIMI PUERPERİUMDA Doğum sonrası lohusanın vital bulguları 15dk süreyle kontrol altında bulunmalıdır. Vajinal kanama ...

 • 3 aylık korunma iğnesi (depo provera)

  Antalya Jinekolog Doktorunuz olarak bu yazımızda 3 Aylık Korunma İğnesi hakkında bilgi vermeye çalışacağım. 3 aylık korunma iğnesi olan depo ...

 • aylık korunma iğnesi (mesigyna)

  AYLIK KORUNMA İĞNESİ (MESİGYNA) Antalya Jinekolog Doktorunuz olarak bu yazımızda Aylık Korunma iğnesi hakkında bilgi vermeye ...

 • antalya jinekolog kadın doğum

  ANTALYA JİNEKOLOG KADIN DOĞUM Antalya Jinekolog Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve cinsel terapist Dr.Mustafa Torgaç kadın hastalıkları, ...

 • genital siğil ve hpv (human papilloma virüs)

  HPV insan siğil virüsü bulaşıcı,belirti vermeyen virüstür.Genital bölgesindeki siğiller kansere yol açabilirler.Dünyada üzerinde her 10 kişiden ...

 • jinekoloji

  Jinekoloji, kadın sağlığı ve hastalıklarını inceleyen bilim dalıdır. Daha çok kadın hastalıkları ve doğum ana bilim dalı ile eğitim verilen tıp ...

Çok Okunanlar

© 2024, Antalya Jinekolog Op.Dr.Mustafa TORGAÇ. Tüm Hakları Saklıdır.